Środki znieczulające

08:00 Posted by P.

Wiele osób zastanawiających się nad zrobieniem sobie kolczyka lub tatuażu obawia się przede wszystkim bólu. Należy pamiętać, że każda osoba ma zupełnie inny próg bólu i zupełnie inaczej może odebrać przekłuwanie / tatuowanie. Ja na przykład nie jestem w stanie wytrzymać dłużej niż cztery godziny tatuowania a przekłuwanie w zasadzie mnie nie boli natomiast mam takich klientów którzy panicznie boją się igieł i przekłuwanie jest dla nich koszmarem - dlatego aby choć trochę uprzyjemnić im zabiegi czasami proponuje znieczulenie :)

Jak działa znieczulenie?
Preparaty o działaniu anestetycznym (znieczulającym) działają blokująco na receptory bólu (nocyceptory) pozwalając na zniwelowanie uczucia bólu i przeprowadzenie klienta/pacjenta przez potencjalnie bolesny zabieg.

Rodzaje znieczulenia
W piercingu i innych modyfikacjach ciała stosuje się tylko i wyłącznie znieczulenie regionalne (miejscowe/przewodowe) - to znaczy takie, które działa tylko na pnie receptorów nerwowych w określonych partiach ciała. Dokładnie wykorzystuje się znieczulenia:

  • Nasiękowe - polegające na zablokowaniu receptorów nerwowych poprzez ostrzyknięcie środkiem znieczulającym wybranego miejsca przez liczne wkłucia igły dookoła tego miejsca.
  • Powierzchniowe - polegające na zablokowaniu receptorów nerwowych w błonach śluzowych jamy ustnej, nosa i okolic intymnych przy użyciu środków anestetycznych w sprayu lub żelu.
Środki znieczulające
Jeśli umawiacie się na wizytę to możecie się zapytać czy wasz piercer/tatuator stosuje znieczulenie.
Zazwyczaj większość profesjonalnie zajmujących się tym osób powie wam, że może was znieczulić bobodentem, chlorkiem etylu lub lidokainą. Istnieje też możliwość przygotowania się do zabiegu w domowym zaciszu :) Jeśli macie taką możliwość to możecie zakupić sobie maść Emla - to maść znieczulająca zawierająca lidokainę oraz prylokainę. Miejsce które chcecie znieczulić powinniście posmarować cienką warstwą maści i przykryć/owinąć folią spożywczą. Czas przez który maść pozostaje na skórze ma zasadnicze znaczenie dla siły i czasu trwania znieczulenia. Emla może być pomocna przy przekłuciach intymnych, powierzchniowych, przekłuciach sutków czy tatuażu (jednak przy tatuażu uprzedzam lojalnie, że nie wystarczy wam na całą sesję).

Lidokaina - to środek znieczulający występujący w postaci aerozolu, żelu oraz preparatu do iniekcji. Różnią się stężeniem i zastosowaniem:
  • 10% aerozol służy do znieczulania zewnętrznego
  • 4% żel służy do znieczulania zewnętrznego
  • 2% lub 3% roztwór służy do znieczulenia nasiękowego
Bobodent - to środek wykorzystywany przy bolesnym ząbkowaniu niemowlaków. Zawarta w preparacie lidokaina działa miejscowo znieczulająco, wyciągi: rumiankowy i tymiankowy działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.


Chlorek etylu - Występuje w postaci aerozolu. Nie wolno go stosować na uszkodzoną skórę. Działanie utrzymuje się przez chwilę - tylko wtedy kiedy skóra jest zmrożona. Niestety może powodować oparzenia 1-szego i 2-go stopnia.

 Jak widzicie preparatów jest kilka i każdy ma swoje + i -. Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę przybliżył wam znieczulenie i jego metody.
Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania to nie krępujcie się zapytać! :-)

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

A do przekucia wargi warto stosować znieczulenie? I jakie?

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.