Przygotowywanie i konserwacja narzędzi medycznych

10:49 Posted by P.

Odpowiednia dezynfekcja i przygotowanie narzędzi jest jednym z podstawowych procesów na który musimy zwrócić szczególną uwagę.
Nie oczyszczone odpowiednio narzędzia, zanieczyszczone krwią i innymi wydzielinami mogą być źródłem zakażeń u następnych klientów - a nikt tego nie chce.
Postaram się w miarę szczegółowo opisać proces dezynfekcji i konserwacji i przygotowania narzędzi do sterylizacji. Jak zawsze - jeśli ktoś uważa, że coś mu się nie zgadza to jestem otwarty na dyskusje.

Zanim zaczniemy - jakiego rodzaju sprzęt powinien być obecny podczas tego procesu?
Po primo: tacka stomatologiczna lub miska nerkowata do odkładnia brudnych narzędzi w trakcie zabiegu
Po secundo: wanienka dezynfekcyjna do chemicznej dezynfekcji narzędzi
Po tertio: Plastikowy pojemnik ( lub jeszcze jedna wanienka ) do opłukiwania narzędzi wodą demineralizowaną
Po quatro: Smar lub oliwa do narzędzi chirurgicznych
Po cinque: W warunkach idealnych przydałaby się porządna myjka ultradzwiękowa

Tyle tytułem wstępu, zaczynamy?

Wszystkie narzędzia które miały kontakt z błonami śluzowymi / tkankami klienta uważamy za skażone i musimy poddać je oczyszczeniu, dezynfekcji i sterylizacji przed ponownym użyciem. Wszystkie 3 wcześniej wymienione metody tworzą jeden spójny proces nazywany dekontaminacją. Dekontaminacja to proces lub szereg procesów mający na celu zniszczenie / usunięcie drobnoustrojów.

Jak powinno wyglądać postępowanie z narzędziami?

 1. Narzędzia po ich użyciu odkładamy do miski nerkowatej / tacki stomatologicznej
 2. Narzędzia po skończonym zabiegu powinny zostać jak najszybciej poddane oczyszczeniu
 3. Powinny zostać najpierw przemyte bieżącą chłodną wodą i mechanicznie oczyszczone z wszelkich wydzielin, skrzeplin itp - które mogą dostać się między rowki, w zawiasy itp.
 4. Narzędzi NIE WOLNO czyścić metalowymi/drucianymi szczotkami w celu usunięcia skrzeplin - można je porysować i stworzyć miejsce w których drobnoustroje będą mogły się swobodnie rozwijać. Dodatkowo każde naruszenie warstwy antykorozyjnej (pasywacyjnej) będzie prowadziło do rdzewienia narzędzi czyniąc je niezdatnymi do użycia. W celu oczyszczenia powinno się używać szczotek z tworzywa sztucznego
 5. Jeśli posiadacie dobrą myjkę ultradźwiękową to możecie wykonać pkt 2 pod bieżącą wodą a następnie umieścić narzędzia w myjce i włączyć aby jeszcze dokładniej usunąć wszelkie wydzieliny.
 6. Po oczyszczaniu kolej na dezynfekcję narzędzi. W zależności od posiadanego przez was preparatu (Aldesan, Aldewir, Sekusept, Ultraseptin itp.) powinniście przygotować odpowiedni roztwór w wannie dezynfekcyjnej i zastosować procedurę podaną przez producenta (tj. czas dezynfekcji, stężenie roztworu, temperatura wody itp..) - wybierając płyn / prepatat do dezynfekcji narzędzi warto zwrócić uwagę na spektrum jego działania - im szersze tym macie większą pewność, że oczyszczane przez was narzędzia będą bezpieczniejsze.
 7. Po upłynięciu odpowiedniego czasu zalecanego przez producenta narzędzia powinny zostać wyjęte z wanienki dezynfekcyjnej a następnie dokładnie wypłukane z resztek preparatów. Do płukania stosujemy wodę demineralizowaną ( i tu należy zwrócić uwagę na dokładne osuszenie narzędzi! ) lub solą fizjologiczną. Jeśli posiadacie myjkę ultradźwiękową to możecie wykonać 2 cykle płukania - jeden zaraz po wyjęciu z chemii, drugi po zmianie i opłukaniu myjki w czystej wodzie
 8. Następnie narzędzia należy suszyć w pozycji wiszącej - aby nadmiar wody ściekł
 9. Narzędzia powinny leżeć w ciepłym, suchym pomieszczeniu.
 10. Po wyschnięciu należy nanieść smar lub oliwę do narzędzi chirurgicznych zgodnie z zaleceniami producenta 
 11. Przed pakowaniem narzędzia powinny zostać delikatnie oczyszczone z nadmiaru smaru przy użyciu gazy
 12. Narzędzia należy zapakować do pakietów / kołnierza sterylizacyjnego i zamknąć je.
 13. Powinny zostać poddane sterylizacji zgodnie z rodzajem i typem autoklawu oraz rodzajem i typem budowy narzędzi.
 14. Miski nerkowate / tacki oraz inne narzędzia wykorzystywane w procesie dekontaminacji powinny przed ponownym użyciem rownież  zostać poddane dezynfekcji / lub jeśli jest to możliwe sterylizacji. Do dezynfekcji mogą zostać użyte preparaty podobne działaniem do virkonu lub chloraminy
Trochę tego jest, nie ukrywam. Dekontaminacja to złożony proces który zajmuje trochę czasu, ale przeprowadzenie błędnych lub niekompletnych czynności może doprowadzić do poważnych problemów waszych klientów.

Na koniec, chciałbym tylko przypomnieć, że wszystkie w.w działania powinniście wykonywać w rękawiczkach aby uniknąć zakażenia siebie np. podczas mycia, lub poparzenia skóry preparatami do dezynfekcji, lub wrótnego skażenia narzędzi po dezynfekcji waszymi drobnoustrojami.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam.

Mam 17 lat i jestem bardzo zainteresowana kolczykami i naprawde chcialabym byc piercerem. nie mieszkam w polsce i szukalam miejsc na rozne kursy piercingu. niestety nie ma zadnych w poblizu miasta w ktorym mieszkam. czy sa strony/ksiazki z ktorych moglabym sie uczyc,ktore bys polecil na start?

Anonimowy pisze...

Zapomnialam zapytac, jak moglabym cwiczyc przeklowanie? wiem ze nie moge cwiczyc na ludziach bo moglabym im zrobic krzywde. jak Ty cwiczyles?

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.